Marcel Ciolacu, prim-ministrul României, a anunțat, în cadrul ședintei Executivului, că Guvernul va aloca bani din bugetul public pentru finanțarea academiilor de fotbal.
Promisiunea lui Ciolacu
Ciolacu spune că Guvernul va dubla banii investiți de FRF și de cluburile de fotbal în academiile de copii și juniori. „Cred că după performanța fotbaliștilor noștri la Euro 2024, care a declanșat pentru noi toți și emoție și mândrie națională, trebuie să facem pași concreți ca să asigurăm naționalei o resursă constantă de tineri valoroși. De aceea,