„LGBT=SIDA”, „LGBT=GONOREE”, sunt doar două dintre mesajele care au apărut, în ultima perioadă, în mai multe locuri publice din Sibiu. Acestea sunt adresate comunității LGBT+ din orașul de pe Cibin, textele fiind scrise pe garduri, clădiri și stâlpi, unele dintre ele chiar și în zona centrală a municipiului. Reprezentanții asociației MozaiQ spun că astfel de mesaje pline de ură au apărut în mai multe orașe din România, fiind vorba despre o „încercare constantă a grupurilor conservatoare rusofile de a discredita comunitatea”. Aceștia atrag atenția autorităților locale,