Sute de oameni au venit luni la păstrăvăria de la Gura Râului pentru a profita de vânzarea de urgență a păstrăvilor de aici. Prețul de 15 lei pe kilogram față de 25 de lei cât era în mod normal a atras cumpărătorii. Proprietarii însă au înregistrat pierderi imense. Și asta din cauza faptului că furnizarea apei a fost întreruptă, iar peștii au murit. Reprezentanții de la Apele Române Olt, de care aparține barajul de la Gura Râului, spun că vina aparține Hidroelectrica.
Proprietarii păstrăvăriei de la Gura răului s-au văzut nevoiți să scoată peștii la vânzare luni dimineața.