Colegiul Național Gheorghe Lazăr din Sibiu și Asociația Alegria Sibiu, au organizat sâmbătă, în 9 aprilie, la ora 10:30, cel mai mare flashmob din România.
Sute de copii încurajați de părinți s-au adunat sâmbătă, în Piața Mică din Sibiu, pentru a dansa sub formă de protest față de problemele sociale care se întâlnesc în școli, cât și ca un protest pentru conflictul armat care se desfășoară în Ucraina.
Organizatorii Laurențiu și Claudia Fugaru au vrut ca prin acest flashmob să transmită un mesaj de pace pentru întreaga lume,