Consumul de droguri este cel mai mare pericol la care se expun tinerii, iar din ce în ce mai mulți elevi încep să consume droguri încă de la o vârstă fragedă. Cannabisul este una dintre substanțele preferate ale adolescenților, conform statisticilor Agenției Naționale Antidrog, care arată că aproape 9% dintre tinerii de 16 ani au consumat cannabis cel puțin o dată în viață. De asemenea, potrivit DIICOT, unul din 10 elevi a încercat o substanță interzisă, măcar o dată.
Potrivit newsbv.ro, Marcel a fost dependent de droguri timp de aproape 3 ani și a mărturisit că ajungi să simți nevoia de mai mult,