Ursoaica Masha, care în urmă cu mai puțin de o lună ajungea din Ucraina la Sanctuarul de la Zărnești, să se odihnească după o viață întreagă petrecută la circ, este grav bolnavă. A făcut iun accident vascular cerebral și nu răspunde la tratament. iată mesajul celor de la Sanctuarul Libearty :
”Cât de nedreaptă poate fi uneori soarta și cât de mici și neputincioși suntem în fața divinității. Rănile trecutului, anii lungi și grei de închisoare, foamea, abuzurile, stresul războiului, frica sunt câteodată mai presus de orice faptă bună….