Urşii cerșetori de pe Transfăgărășan vor fi relocaţi în Sanctuarul de la Zărneşti. Anunţul a fost făcut de Prefectura Argeş, după o şedinţă la care a participat şi ministrul Mediului, Mircea Fechet. Ministrul a explicat că, pe lângă pericolul pe care îl reprezintă pentru turişti, aceşti urşi şi-au schimbat comportamentul, iar „cerşitul la drum” a devenit principala lor sursă de hrană, astfel încât nu pot fi relocaţi în mediul natural, transmite News.ro.
Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a participat, vineri, la o şedinţă de lucru pe Transfăgărăşan pe tema urşilor din zonă,