Unitatea 1 a CNE Cernavodă s-a deconectat automat de la Sistemul Energetic Naţional. Unitatea 1 a CNE Cernavodă s-a deconectat automat de la Sistemul Energetic Naţional în seara zilei de vineri. Cauza ar fi o disfuncţionalitate în partea clasică a centralei, fără impact asupra securităţii nucleare, informează Societatea Naţională Nuclearelectrica (SNN), potrivit Agerpres.
„Specialiştii CNE Cernavodă investighează cauza în vederea remedierii, conform procedurilor aplicabile.
Deconectarea automată şi lucrările de remediere nu au impact asupra securităţii nucleare, personalului şi populaţiei”, precizează sursa citată,