„Umanitatea a devenit o armă de extincție în masă”, a avertizat șeful ONU, Antonio Guterres, la începutul unui summit privind natura, care se desfășoară în această perioadă în Canada, informează Radio România Actualități.
Secretarul general al ONU a afirmat că „avem șansa de a opri distrugerea”, care ameninţă viaţa a peste un milion de specii, aflate pe cale de dispariție și că „este timpul să încheiem un pact de pace cu natura”.
Lideri guvernamentali şi activişti se întâlnesc la Montreal pentru a conveni obiective care să ajute la protejarea biodiversităţii.