Ucraina, prin Kalush Orchestra, cu melodia „Stefania”, a câștigat trofeul Eurovision 2022, în finala care a avut loc sâmbătă noapte pe Arena Pala Olimpico din Torino, Italia. România s-a clasat pe locul 18, din cei 25 de finaliști. Țara noastră a fost reprezentată de wrs, cu piesa „Llámame”.
După votul juriilor din cele 40 de țări votante, primul loc a fost obținut de Marea Britanie. După votul publicului clasamentul s-a schimbat. Ucraina a trecut pe locul 1 în clasament, după ce a primit 439 de puncte din partea publicului,