Liceul Tehnologic „Independența”, Colegiul Tehnic Energetic și Continental Sibiu, companie tehnologică, anunță înființarea a 3 noi clase a IX-a în sistem de învățământ profesional dual, pentru anul școlar 2022-2023.
În prezent, în clasele Continental se numără peste 100 de elevi care pun bazele electronicii și electromecanicii. Învățământul profesional dual reprezintă o formă de organizare a învăţământului profesional, care se desfăşoară în baza unui contract de muncă şi combină pregătirea profesională susținută de operatorul economic – Continental, cu pregătirea organizată în cadrul unității de învățământ – Liceul Tehnologic „Independența”.