Este tot mai dificil, pentru șoferi, să găsească locuri de parcare în centrul Bistriței. O parte din locurile de parcare devin nefuncționale, temporar, pe parcursul unor evenimente pubice, iar, în ultima perioadă, pe Strada Dornei și în Piața Centrală, s-au trasat și pistele de biciclete. Prin urmare, șoferii nu vor mai putea parca unde le vine bine, pentru că Poliția Locală a început deja să dea avertismente.