Ruxsanda Gaita şi Constantin Liviu Costică sunt cei doi viitori profesori de 10 ai Braşovului, după ce au luat nota maximă la proba scrisă la concursul pentru ocuparea posturilor didactice din învăţământul preuniversitar (sesiunea 2024), titularizarea, informează Bună Ziua Brașov.
Ambii candidaţi au dat examen la disciplina Educaţie Fizică şi Sport.
În judeţul Braşov, procentul de promovare a examenului s-a ridicat la 42,4%, însemnând 405 candidaţi care au obţinut la scris note între 7,00 şi 9,99. Teoretic, toţi aceştia se pot titulariza în învăţământ,