Primăria municipiului Brașov a confirmat astăzi că pe timpul iernii, toate terasele din Brașov vor fi închise, conform prevederilor unei Hotărâri de Consiliu Local din 2011. Această prevedere a fost ignorată pe timpul pandemiei, din cauza posibilităților de contaminare din interiorul restaurantelor. Iată ce ce a comunicat municipalitatea :
”Situația teraselor sezoniere. Având în vedere unele discuții apărute în spațiul public cu privire la situația teraselor din centrul istoric facem următoarele precizări:
Amplasarea teraselor în municipiul Brașov se face conform Hotărârii Nr.