Sursa: realitatea.net
” data-medium-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2020/11/hackeri.jpg” data-large-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2020/11/hackeri.jpg” title=”STS a blocat mii de atacuri cibernetice asupra site-urilor instituțiilor din România 3″/>Specialiștii din cadrul Serviciului de Telecomunicații Speciale (STS) au blocat în acest sfârșit de săptămână mii de atacuri malițioase care vizau site-urile unor instituții din România. Potrivit unui comunicat al STS, s-a înregistrat o creștere semnificativă a atacurilor cibernetice.
„În acest sfârșit de săptămână, specialiștii în securitate cibernetică ai Serviciului de Telecomunicații Speciale au blocat mii de atacuri malițioase. Acestea au fost îndreptate asupra site-urilor unora dintre cele mai importante instituții din România. Este o creștere semnificativă, pe anumite pagini web depășindu-se procentul de 100% a acestor tipuri de atacuri în comparație cu alte perioade”,