Shoko Miyata, căpitanul de 19 ani al echipei feminine de gimnastică artistică a Japoniei, s-a retras din echipă pentru Jocurile de la Paris după ce a încălcat codul de conduită al echipei prin fumat, a anunțat vineri Asociația Japoneză de Gimnastică (JGA).
Oficialii JGA au declarat că Miyata a ajuns în Japonia joi, după ce a părăsit tabăra de antrenament a echipei din Monaco după investigații, care au confirmat încălcarea regulamentului, inclusiv consumul de alcool. Echipa feminină va concura cu patru sportive în loc de cinci,