Sport Club Miercurea Ciuc a câştigat titlul de campioană a României la hochei pe gheaţă, după ce a învins-o pe ACSH Gheorgheni cu scorul de 4-3 (0-2, 3-0, 1-1), marţi seara, pe Patinoarul ”Vakar Lajos” din Miercurea Ciuc, într-un meci din play-off-ul pentru titlu. Sport Club şi-a trecut în palmares al 17-lea său titlu de campioană a României şi primul după o pauză de patru ani. Clasamentul final al Campionatului Național de Hochei pe Gheață, Seniori, sezonul 2021 – 2022: 1 SC Miercurea Ciuc, 2.