FOTO ecopolitic.ro
” data-medium-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2022/04/rafila-vrea-sa-i-ia-lui-arafat-smurd-si-upu-urile-spitalelor-ii-multumesc-ca-s-a-ocupat-cu-asta-in-ultimii-30-de-ani.jpg” data-large-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2022/04/rafila-vrea-sa-i-ia-lui-arafat-smurd-si-upu-urile-spitalelor-ii-multumesc-ca-s-a-ocupat-cu-asta-in-ultimii-30-de-ani.jpg” title=”SMURD ar putea intra în subordinea Ministerului Sănătății 13″/>
FOTO ecopolitic.ro
” data-medium-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2022/04/rafila-vrea-sa-i-ia-lui-arafat-smurd-si-upu-urile-spitalelor-ii-multumesc-ca-s-a-ocupat-cu-asta-in-ultimii-30-de-ani.jpg” data-large-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2022/04/rafila-vrea-sa-i-ia-lui-arafat-smurd-si-upu-urile-spitalelor-ii-multumesc-ca-s-a-ocupat-cu-asta-in-ultimii-30-de-ani.jpg” title=”SMURD ar putea intra în subordinea Ministerului Sănătății 12″/>
Alexandru Rafila, Ministrul Sănătății, a anunțat joi că serviciul de urgență SMURD, trebuie să treacă de la Ministerul de Interne la Ministerul Sănătății.
Rafila a subliniat că Ministerul Sănătăţii este cel care poartă responsabilitate pentru activitatea medicală, „atât în faţa profesioniştilor din sănătate, cât şi în faţa opiniei publice”, relatează DigiFM.
„Am reuşit să ţinem sub control acest val cinci al pandemiei care a avut în mod evident cifre mult mai scăzute de mortalitate şi de cazuri grave în spitale.