Două două ore de joc și 2-6, 6-3, 6-4 la seturi, Simona Halep a învins-o pe Jessica Pegula și s-a calificat în finala turneului WTA 1000 de la Toronto. Simona Halep a revenit entuziasmant în meciul contra Jessicăi Pegula din semifinalele turneului. Condusă cu 0-1 la seturi, fosta lideră nu a renunțat la luptă și s-a calificat în ultimul act, declarându-se mulțumită de prestația sa.
„În primul rând aș vrea să vă mulțumesc tuturor pentru că m-ați sprijinit nebunește azi.A fost un meci incredibil,