Simbolurile românești de pe strada Kogălniceanu, statuia lui Emil Racoviță și monumentul Grupul statuar ”Școala Românească”, au fost fie ”mazilite” fie au dispărut complet. Statuia savantului Racoviță, din fața Colegiului cu același nume, a dispărut complet de pe stradă și nu se știe unde va fi mutată.… » Mai multe detalii