Alexandru Hălăucă, președintele Federației Române de Hochei, a reacționat după ce hocheiștii României au cântat „imnul Ținutului Secuiesc” la finalul unui meci cu Ungaria de la Campionatul Mondial din Slovenia.
„Eu nu am fost acolo, dar am urmărit meciurile și știu ce s-a întâmplat. Am convocat de urgență Biroul Federal, pentru joi, și urmează să luăm măsuri. Nu trebuia să se întâmple așa ceva! Jucătorii trebuiau să iasă de pe gheață când a început să se cânte imnul secuiesc. Inițial, la stația de amplificare s-a pus imnul Ungariei și s-a ridicat drapelul Ungariei.