Sindicatele din Educație au anunțat proteste marți și miercuri la sediul Guvernuluui, un marș de amploare în București pe 10 mai, din 22 mai fiind posibilă greva generală, informează europafm.ro.
Sindicatele din Educație cer indexarea anuală, prin lege, a salariilor cu rata inflației și plata orelor suplimentare. De asemenea, dascălii nu sunt de acord cu blocarea angajărilor și interzicerea cumulului pensie-salariu la stat.
„În ceea ce privește Ordonanța de Urgență la care sindicatele fac referire, la Ministerul Educației deja lucrăm la o serie de observații pe care să le înaintăm Ministerului Finanțelor și avem încredere că în discuția din cadrul guvernului lucrurile se vor rezolva.