Ne mai despart doar câteva zile de momentul în care românii dau ceasurile cu o oră înapoi și trec la ora de iarnă 2022. Trecerea la ora de iarnă are loc de fiecare dată în ultimul weekend al lunii octombrie, în timp ce trecerea la ora de vară se face în ultimul weekend din martie.
Trecerea la ora de iarnă se face mult după după echinocțiul de toamnă ( 23 septembrie) , atunci când Soarele traversează Ecuatorul ceresc și trece în emisfera sudică.