Prima probă din cadrul Evaluării Naționale a absolvenților de clasa a VIII-a tocmai s-a încheiat. În data de 19 iunie, elevii au susținut examenul scris la Limba și literatura română. Potrivit datelor oferite de Biroul de presă al Inspectoratului Școlar Județean Sălaj (ISJ Sălaj), la nivel de județ, s-au înscris 1953 candidați. Dintre aceștia 1797 (92,01%) au fost prezenți, în timp ce 156 de candidați nu s-au prezentat la examen. În comunicatul de presă emis de ISJ Sălaj se mai arată că prima probă a examenului s-a desfășurat în condiții… » Mai multe detalii