Românii care nu s-au recenzat nu vor mai fi amendaţi până la urmă, asta deși autorităţile i-au ameninţat cu sancţiuni de 3.000 de lei, informează Observatornews. Iniţial, autorităţile au spus că cei care nu-şi vor da datele vor fi amendaţi cu până la 3.000 de lei, dar şeful Institutului Naţional de Statistică spune că nu va exista nicio amendă. Pentru cei care nu au participat la procesul de recenzare se vor lua date din sistem, de la precedentul recensământ.
„Cei care nu au fost recenzaţi nu vor fi amendaţi,