Ministrul Transporturilor şi Infrastructurii, Sorin Grindeanu, a declarat miercuri, că în acest an compania CFR Călători va primi primele garnituri de trenuri noi după o perioadă de aproximativ 20 de ani în care nu s-au făcut deloc achiziţii de trenuri noi pentru călători, transmite Agerpres.ro.
Grindeanu a menţionat că s-a încheiat deja licitaţia pentru 37 de garnituri de trenuri noi. „Ultima dată s-au cumpărat trenuri noi de călători în România acum vreo 20 de ani, deci de 20 de ani nu s-au cumpărat trenuri noi în România,