România se află printre primele 10 ţări din lume în ceea ce priveşte expunerea la risc seismic ca suprafaţă. Guvernul a aprobat un nou program naţional în acest sens, informează Monitorul de Cluj.
Noul program naţional de reducere a expunerii la risc seismic aprobat de Guvern este „extrem de important”, beneficiind de o finanţare nerambursabilă din bugetul de stat şi de un mecanism mult simplificat, a declarat, joi, ministrul Dezvoltării, Cseke Attila.
Potrivit acestuia, proiectul va ajunge cel mai probabil săptămâna viitoare în Parlament şi a fost susţinut de toate partidele din coaliţia de guvernare.