România introduce taxe pentru utilizarea autostrăzilor printr-un nou sistem electronic de tarifare.
România se pregătește să implementeze taxe pentru utilizarea autostrăzilor, similar celor din alte țări europene. Cristian Pistol, directorul Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), a anunțat că o companie a câștigat licitația pentru dezvoltarea noului sistem electronic de tarifare.
„Astăzi a fost depusă o ofertă pentru noul sistem electronic de tarifare a autovehiculelor care circulă pe rețeaua rutieră națională. Contractul prevede atât dezvoltarea și implementarea soluției informatice,