Recomandările ISU pentru caniculă: Ce să nu lași niciodată în mașină!
Inspectoratul pentru Situații de Urgență Brașov a emis câteva recomandări importante referitoare la obiectele pe care nu ar trebui să le lași în mașină pe timpul caniculei. Acestea includ:
Copiii mici: Copiii lăsați singuri în mașini sunt expuși riscului de supraîncălzire, deoarece nu își pot regla temperatura corpului la fel de repede ca adulții. Este esențial să nu îi lași niciodată singuri în mașină, nici măcar pentru scurt timp.
Animalele de companie: Nu trebuie să lași niciodată animalele de companie singure în mașină,