FOTO – Inquam Photos / George Călin
” data-medium-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2022/05/protest-postasi_INQUAM_Photos_George_Calin.jpg” data-large-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2022/05/protest-postasi_INQUAM_Photos_George_Calin.jpg” title=”Protest al angajaților de la Poșta Română – Se cer salarii mai mari 34″/>Angajați ai Poștei Române au protestat sâmbătă în Piața Victoriei. Principala nemulțumire este legată de salarizare. Blocul Național Sindical susține că 80% dintre angajați au salariul lunar net sub 1.700 de lei.
Protestul a fost organizat de Sindicatul Lucrătorilor Poştali din România și de Blocul Național Sindical.
Conform BNS, pentru 17.000 dintre angajaţi, adică pentru aproape 80% din întreg personalul, salariul net lunar este sub 1.700 lei, la limita traiului de subzistență, în condiții de muncă foarte grea, solicitantă, de uzură.
Sindicaliștii sunt nemulțumiți și de refuzul directorului general de a accepta orice negociere referitoare la majorări salariale.