Proiectul depus de deputatul USR Victor Ilie în Parlament acum două săptămâni prevede ca inspectorii fiscali să răspundă personal pentru abuzurile comise, obligându-i să plătească din propriul buzunar cheltuielile de judecată și dobânzile în cazul în care încalcă legea. Acest proiect vine, spune inițiatorul proiectului, ca urmare a tendințelor de abuz din partea Fiscului în România, care și-a crescut puterile în ultimii ani, iar clienții avocaților sunt hărțuiți ani de zile cu procese, sechestre și executări silite fără probe concrete.
Proiectul propune, de asemenea,