Românii care își vor casa mașinile mai vechi de 15 ani vor primi un voucher de 3.000 de lei, fără a fi obligați să achiziționeze o mașină nouă. Noul program rabla va debuta de la 1 iulie, anunță ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Barza Tanczos.
„Venim cu încă un program care va porni pe 1 iulie dacă totul merge bine şi reuşim să ne înţelegem cu autorităţile publice locale. Un program „Rabla” local care va scoate sute de mii de maşini vechi din circulaţie.