Profesoara de matematică din de la Liceul Teoretic Azuga (LTA), acuzată că ar fi lăsat corijenți 12 elevi din aceeași clasă, înainte de Evaluarea Națională la clasa a VIII-a, a fost dată afară în urmă cu o săptămână, potrivit unui răspuns al conducerii liceului către unul din cei care au semnalat acuzațiile într-o petiție, obținut de Edupedu.ro. Directoarea Narciza Mincu a confirmat decizia Consiliului de Administrație (CA) de a desface contractul de muncă.
Mai mulți părinți au depus, la finalul lunii iunie, o sesizare ce cuprindea o petiție semnată de sute de elevi,