Primul tren electric achiziționat de România după o perioadă de 20 de ani de la cumpărarea ultimelor trenuri (Săgețile Albastre) a trecut cu succes testele și inspecția finală de fabrică și se îndreaptă spre România. Este programat să ajungă la Curtici în seara aceasta, pentru a parcurge procedurile de intrare în țară, iar pe 5 decembrie va ajunge la București.
După efectuarea testelor statice și dinamice la Făurei, trenul electric va intra în circulație cu pasageri pe linia feroviară CFR București – Constanța.