l Primăria a preluat Cetățuia Brașovului. Municipalitatea a început lucrările de igienizare și urmează cele de punere în siguranță. În paralel se lucrează la expertiza tehnică pentru lucrările de consolidare. Primarul Allen Coliban le promite brașovenilor că va deschide porțile cetății la începutul lunii septembrie. Joi, jurnaliștii au putut vizita monumentul istoric.
Primăria a preluat Cetățuia Brașovului, după ce, la sfârșitul lunii mai, Guvernul a aprobat hotărârea prin care monumentul este transmis din domeniul public al statului și administrarea Ministerului Finanțelor în cea a domeniului public al municipiului.