Președintele Federației Industriei Hoteliere din România a declarat faptul că vacanțele din țară vor fi mai scumpe cu 15 la stuă față de anul trecut, având în vedere evoluția prețurilor în toată Europa.
„Ca medie, cred că vom fi undeva cu un 15% mai mult decât anul trecut, dar lucrul acesta este într-o normalitate europeană. În toată Europa preţurile au crescut şi ca urmare a inflaţiei, şi ca urmare a creşterii costurilor, şi ca urmare a unei cereri ridicate din partea consumatorilor care au fost văduviţi timp de doi ani de vacanţă”, » Mai multe detalii