reşedintele Klaus Iohannis a promulgat, legea prin care sunt acordate mai multe facilităţi şi drepturi persoanelor cu dizabilităţi, obligând autorităţile administraţiei publice să asigure accesul acestor persoane la cultură, sport şi turism şi să monteze în clădiri şi locuri publice adaptări specifice fiecărui tip de handicap, potrivit news.ro. Legea are ca obiect de reglementare modificarea şi completarea Legii nr. 448/2006 în vederea îmbunătăţirii cadrului legal existent în scopul reducerii inegalităţilor şi a excluziunii sociale a persoanelor cu dizabilităţi. Actul normativ promulgat de către şeful statului arată: „În cadrul procesului de… » Mai multe detalii