Foto gov.ro
” data-medium-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2022/04/original_luk_1998.jpg” data-large-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2022/04/original_luk_1998.jpg” title=”Premierul Ciucă s-a întâlnit cu ministrul ucrainean al Afacerilor Externe – Au discutat despre situația militară din regiune 11″/>Prim-ministrul Nicolae Ciucă l-a primit, vineri, la Palatul Victoria, pe ministrul ucrainean al Afacerilor Externe, Dmitro Kuleba, cu care a analizat situaţia de securitate din regiune în urma agresiunii militare ruse.
Premierul a prezentat eforturile autorităţilor, alături de societatea civilă, voluntari şi organizaţii umanitare internaţionale în sprijinirea celor peste 800.000 de refugiaţi ucraineni intraţi în ţara noastră de la izbucnirea războiului, scrie agerpres.ro
„A fost evidenţiat rolul important al hub-ului umanitar de la Suceava în colectarea şi coordonarea formelor de sprijin acordat la nivel european şi internaţional.