Alpinistul român, Gabriel Băicuș a reușit escaladarea a două dintre cele mai înalte vârfuri ale planetei, Everest și Lhotse, în mai putin de 24 de ore, fără întoarcere la tabăra de bază.
Băicuş, care îşi propusese realizarea acestei performanţe în mai puţin de 24 de ore, este primul român care izbuteşte acest lucru, în ciuda condiţiilor meteo dificile din timpul ascensiunii pe Everest. Vârful Everest este cel mai înalt punct de pe Terra, cu o altitudine de 8.848 metri deasupra nivelului mării.