Foto Arhivă
” data-medium-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2010/06/donare-organe.jpg” data-large-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2010/06/donare-organe.jpg” title=”Prelevare de organe – Donatoare este o tânără de 31 de ani 3″/>O prelevare de organe are loc sâmbătă la Spitalul Județean de Urgență din Bacău. Sunt prelevate ficatul, rinchii și corneea, care vor ajunge la pacienți aflați pe lista de transplant.
Potrivit reprezentanților Spitalului Județean de Urgență din Bacău, prelevarea are loc de la o pacientă de 31 de ani din Bacău cu leziuni cerebrale severe în urma unui accident de circulație, scrie mediafax.ro
După efectuarea tuturor testelor necesare de către echipa de transplant, pacienta a devenit eligibilă pentru o potențială acțiune de prelevare.