”Fă așa, cum zic eu, că eu știu mai bine!”, ”De ce plângi, nu e un motiv de plâns”, ”Ia vezi-ți tu de învățat și lasă prostiile!”, ”Nu am timp acum, îmi spui mai târziu”…Sunt replici pe care le știți foarte bine, nu-i așa? Le-am auzit din păcate la părinții și bunicii noștri. Le mai spunem și noi copiilor. Dar ar trebui să încetăm. Să încetăm să îi judecăm, să îi amenințăm și să le ignorăm emoțiile. Pentru că asta duce, din păcate, din ce în ce mai des, » Mai multe detalii