Prințesa Basma bint Saud și fiica ei au fost recent eliberate dintr-un penitenciar de maximă securitate după 3 ani în care au stat închise fără vreo acuzație anume. Prințesa a fost reținută în martie 2019 atunci când se pregătea să călătorească în Elveția pentru un tratament medical. A fost luată cu forța de pe aeroport împreună cu fiica ei, iar ambele întemnițate fără vină. Nu se știe nici acum de ce a fost închisă. Mai ales că nici ea și nici fiica ei, Souhod, nu au fost acuzate de nimic anume.