Președintele PSD Marcel Ciolacu spune că,după alegerile generale din 2024, vede aceeași coaliție PNL – PSD – UDMR la conducerea României, guvernarea urmând să se contureze după un model german, relatează Mediafax. Marcel Ciolacu a spus, duminică seara, la Antena 3, că după alegerile din 2024 se va creiona, cel mai probabil, un sistem precum cel german. „În sistemul german, fiecare candidează și pe urmă pun în același coș. Vedeți că se creionează o altfel de majoritate? Pentru că eu nu văd, practic”, a declarat liderul social-democrat.