Pietonalizarea este singura soluție pentru stoparea degrădirii clădirilor istorice din Bistrița și pentru conservarea lor în momentul în care vor fi reabilitate, sunt de părere cei de la „Petrus Italus Trust – Alianta pentru patrimoniul bistritean“. Reprezentanții acestei organizații spun că este o presiune pe edilii Bistriței de a face totul pentru atuomobiliști și mai puțin pentru protejarea clădirilor.
„Este o presiune enorma pe edilii Bistritei sa faca totul pentru automobilisti si sa nu sanctioneze vandalizarea cladirilor de patrimoniu cu interventii grotesti.