foto arhivă
” data-medium-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2020/12/tren.jpg” data-large-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2020/12/tren.jpg” title=”Peste 200 de locomotive și vagoane vor fi modernizate până în 2026 – România va avea și trenuri noi 3″/>Ministerul Transporturilor și Infrastructurii a propus un plan investițional prin care până în 2026 România să cumpere cel puțin 49 de vehicule feroviare noi și să modernizeze 242 de locomotive și vagoane.
Ca termen intermediar, până în anul 2024 trebuie să fie modernizate 30 de locomotive și 100 de vagoane de călători.
„Pentru a atrage cât mai mulți călători care să utilizeze serviciile de transport feroviar de călători este nevoie de asemenea de reînnoirea parcului de vehicule feroviare (locomotive, vagoane, rame electrice)”,