Un eveniment inedit urmează a se întâmpla pe tot parcursul lunii mai. Cu plecare din Iași, începând cu data de 7 mai, organizația non profit – Asociația Postului Terapeutic (APT) – își propune să sprijine și să realizeze prin participarea câtorva membri, un pelerinaj pedestru de mare amploare, fără consum de alimente, subliniind astfel necesitatea jertfei în viața noastră, reechilibrând astfel balanța celor primite cu cele oferite în cele 23 de zile pe care le vor petrece pe drum, oamenii vor ajunge şi în judeţul Sibiu.