Pacienții din România vor beneficia gratuit de servicii pentru terapia durerii. Legea, publicată în Monitorul Oficial.
Pacienții din România vor beneficia gratuit de servicii pentru terapia durerii. Românii vor putea apela de la începutul lunii octombrie la servicii medicale pentru terapia durerii, dacă nu se vindecă de simptome. Aceste servicii presupun diagnosticare, tratament și monitorizare a pacienților cu dureri acute sau cronice.
Legea 208/2024 pentru modificarea și completarea Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății a fost publicată în Monitorul Oficial .
Legea introduce un nou drept al pacientului asigurat în sistemul medical de stat,