Ordonanța prin care se măresc pensiile, dar îngheață punctul de amendă, cresc salariile bugetarilor și aduce și alte schimbări pentru civili, militari sau polițiști, fost publicată în Monitorul Oficial
Principalele măsuri din Ordonanță, conform hotnews.ro
• Salariile bugetarilor
vor crește cu până 10% de anul viitor, faţă de nivelul acordat pentru luna decembrie 2022. În anumite cazuri mărirea este mult mai mică.
• În ceea ce privește salariile demnitarilor, acestea vor rămâne la fel.
• Punctul de pensie crește de la 1.586 la 1.785 lei,