Artista originară din Bistrița-Năsăud, Mirela Traistaru, expune pentru prima dată în județul de baștină la Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud. Ea vine cu „O poveste din Nepos” (Un veac, o poveste, o moștenire), o expoziție vie, care conține o doză de istorie personală și o manieră unică de exprimare a felului în care un artist își extrage energia din locurile sale de origini și amintirile strămoșilor.