O grindă din pasajul Prejmer a căzut în această după-amiază peste linia ferată Brașov spre Sf. Gheorghe. Mecanicul trenului R 4508, Gheorgheni – Brașov, care știa că e cale liberă, s-a trezit cu grinda pe șine. Norocul a făcut să nu fie victime, dar circulația feroviară a fost blocată. Acum garniturile circulă tractate cu locomotive Diesel.
Pasajul de pe DN10 a fost închis circulației rutiere de vinerea trecută, pentru lucrări de punere în siguranță. Astăzi muncitorii lucrau la capetele grinzii șubrede, dar traficul feroviar nu era oprit preventiv.